İletişim

PROMOSYON

 

Pek çoğumuzun duyduğu ancak tam olarak cevabını bulamadığı promosyon nedir sorusunun yanıtlarını bu yazımızda bulabileceksiniz. Kelime anlamı olarak bir ürünü kullanımı özendirme anlamına gelen promosyon sözcüğü, ticarette son derece önemli bir yere sahip olan ve markaların daha çok kişiye ulaşmak için kullandığı önemli tanıtım araçlarından biridir. Kampanya bünyesinde verilen promosyonlar, müşterileri o ürünü kullanması için teşvik eder. Bunun sonucunda da marka, belirli bir alanda üye sayısını ve kazancını artırır. Ancak promosyonu belirlerken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Promosyonun üretim maliyetinin asıl üründen çok fazla olmaması ancak maliyetten kaçarak çok kalitesi ürünlerin de promosyon olarak sunulmaması gerekiyor. Bunun için de iyi bir pazar araştırması yapmak gerekiyor. Ticari markaların kullanıcılarına sunduğu promosyonlar, o sektöre göre belirlenmeli ve sonrasında da bir kazanç getirisi sağlamalıdır. Kampanya ürünlerinde sahip olunan en önemli özellik ise ücretsiz olmasıdır.

Hangi Sektörlerde Promosyon Var?

Genelde gıda sektöründe çok fazla promosyon ürünü kullanıldığını görüyoruz. Promosyon nedir sorusuna da en güzel örnekleri içeren unsurlar gıda ürünleridir. Bir içecek markasının yanında bardak, tabak ve bunun gibi diğer hediyeler sunması, alınan bir ürün sonrasında ikinci ürünün yüzde elli indirimli veya tamamen ücretsiz olması gibi kampanyalar bir ürünün veya markanın sunabileceği promosyon kampanyaları arasında bulunur. Son zamanlarda gıda sektöründe en çok kullanılan kampanyalar içerisinde ise kapak üzerinden bedava çıkması ya da belirli bir kapağı topladıktan hemen sonra yerine hediye verilmesidir. İşte bu kampanyalar, bir sonraki alım için müşteriyi teşvik eder. Bunun için de mutlaka o ürünün genel özelliklerine göz atmak gerekiyor.

Tanıtım İçin Önemli

Promosyon nedir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise çok önemli bir tanıtım aracı olması ile ilgili olan özelliğidir. Yeni bir pazara giriş yapan bir ürünün mutlaka ilk aşamalarda bir promosyon ürünü sunması gerekebilir. Bankalar, telekom şirketleri, kısacası ticarette yer alan her bir şirket müşterilerine ekstra ürünler sunabilir. Bu da o ürünün avantajını ve neden tercih edilmesi gerektiğini gösterir.